Print

Declarations of interest register

As part of the government’s commitment to a Westminster style of government, integrity, and accountability in Queensland, declarations of interests for chief executives of Queensland Government departments are made public.

Chief executives are required to submit a declaration of interests to their Minister, the Integrity Commissioner and the Commission Chief Executive, Public Service Commission one month after being appointed and after a change in their interests, as well as after an annual review as at 30 June each year.

DateNameTitleAgency Current and superseded
20 November 2020 Ms Rachel Hunter Under Treasurer Queensland Treasury Current (PDF, 903 KB)
superseded (PDF, 3.7 MB)
10 November 2020 Ms Clare O’Connor Director-General Department of Communities, Disability Services and Seniors Current (PDF, 807 KB)
superseded (PDF, 1.1 MB)
20 October 2020 Mr David Stewart Director General Department of the Premier and Cabinet Current (PDF, 3.1 MB)
superseded (PDF, 7.2 MB)
24 September 2020 Dr Elizabeth Woods Director-General Department of Agriculture and Fisheries Current (PDF, 862 KB)
superseded (PDF, 1.4 MB)
23 July 2020 Mr Francis (Frankie) Carroll Director-General Department of Regional Development and Manufacturing Current (PDF, 935 KB)
superseded (PDF, 5.2 MB)
15 July 2020 Mr Warwick Agnew Director-General Department of Local Government, Racing and Multicultural Affairs Current (PDF, 802 KB)
superseded (PDF, 867 KB)
14 July 2020 Mr Robert (Bob) Gee Director-General Department of Youth Justice Current (PDF, 179 KB)
Superseded (PDF, 726 KB)
13 July 2020 Mr Jamie Merrick Director-General Department of Environment and Science Current (PDF, 1 MB)
superseded (PDF, 5.7 MB)
9 July 2020 Mr David Mackie Director-General Department of Justice and Attorney-General Current (PDF, 912 KB)
superseded (PDF, 1.6 MB)
9 July 2020 Ms Toni Power Coordinator-General Department of State Development, Tourism and Innovation Current (PDF, 793 KB)
superseded (734 KB)
7 July 2020 Mr Neil Scales Director-General Department of Transport and Main Roads Current (PDF, 1.1 MB)
superseded (PDF, 3.3 MB)
6 July 2020 Ms Katarina Carroll Commissioner Queensland Police Service Current (PDF, 525 KB)
superseded (PDF, 918 KB)
6 July 2020 Ms Deidre Mulkerin Director-General Department of Child Safety, Youth and Women Current (PDF, 819 KB)
superseded (PDF, 934 KB)
3 July 2020 Ms Mary-Anne Curtis Director-General Department of Employment, Small Business and Training Current (PDF, 847 KB)
superseded (PDF, 3.1 MB)
3 July 2020 Ms Liza Carroll Director-General Department of Housing and Public Works Current (PDF, 1.3 MB)
superseded (PDF, 2.7 MB)
3 July 2020 Dr Chris Sarra Director-General Department of Aboriginal and Torres Strait Islander Partnerships Current (PDF, 831 KB)
superseded (PDF, 812 KB)
2 July 2020 Mr Greg Leach Commissioner Queensland Fire and Emergency Service Current (PDF, 1.1 MB)
2 July 2020 Mr James Purtill Director-General Department of Natural Resources, Mines and Energy Current (PDF, 890 MB)
superseded (PDF, 4.14 MB)
2 July 2020 Mr Peter Martin Commissioner Queensland Corrective Services Current (PDF, 878 KB)
superseded (PDF, 4.2 MB)
1 July 2020 Mr Damien Walker Director-General Department of State Development, Tourism and Innovation Current (PDF, 1 MB)
superseded (PDF, 1.7 MB)
1 July 2020 Mr Robert Setter Commission Chief Executive Public Service Commission Current (PDF, 679 KB)
Superseded (PDF, 1.6 MB)
1 July 2020 Mr Tony Cook Director-General Department of Education Current (PDF, 560 KB)
superseded (PDF, 872 KB)
30 June 2020 Dr John Wakefield Director-General Queensland Health Current (PDF, 778 KB)
superseded (PDF, 721 KB)